Szanowni Państwo!
Poprawna higiena rąk jest jedną z kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się infekcji. Dlatego ważne jest, aby nie tylko pracownicy ochrony zdrowia, ale także pacjenci oraz odwiedzający byli świadomi, jakie konsekwencje może nieść brak zaangażowania w nasze wspólne bezpieczeństwo.
Zalecane jest, aby w proces dbania o prawidłową higienę włączać również pacjentów.[1] Poniżej przedstawiamy zalecenia przygotowane na podstawie badań przeprowadzonych w VA Medical Center w Cleveland, upublicznionych przez dziennik American Journal of Infection Control.[2] Zdecydowano, aby w badaniu wzięło udział 100 pacjentów z pięciu różnych oddziałów. Obserwacje prowadzono przez 8 miesięcy. Opracowano plakat pt. „Cztery momenty higieny rąk dla pacjenta”, jednak po konsultacjach z personelem oraz dalszych badaniach dodano jeszcze jeden krok: dezynfekcja rąk, kiedy do pomieszczenia wchodzi pracownik ochrony zdrowia. W ten sposób powstało 5 momentów higieny rąk dla pacjenta.
5 momentów higieny rąk dla pacjenta
Każdy z powyższych momentów ma na celu chronić organizm pacjenta, jak i personel przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Piąty moment może wydawać się nieoczywisty, jednak w ten sposób możemy niewerbalnie przypomnieć pracownikowi ochrony zdrowia o znaczeniu higieny rąk i skłonić go do wykonania tej samej czynności.
PACJENCIE! Nie bój się pytać!
Każdy dbający o zdrowie pacjenta powinien być aktywnym uczestnikiem w procesie higieny rąk. Kiedy pojawia się podejrzenie, że lekarz, pielęgniarka lub reszta personelu medycznego nie dezynfekuje rąk lub ich nie myje, pacjenci powinni nie bać się o to poprosić.
Higiena rąk jest zdrowym nawykiem u każdego, niezależnie od tego, czy znajduje się w szpitalu, w pracy czy w domu.
Pobierz naszą ulotkę informacyjną i dowiedz się więcej jak ważne jest, aby prawidłowo dbać o higienę rąk.
Nie wiesz kiedy i jak prawidłowo dezynfekować ręce?
Wejdź na stronę www.akcjaczysterece.pl i zapoznaj się z materiałami edukacyjnymi.